Stawki podatku dochodowego w Anglii

Podobnie jak w większości krajów Unii Europejskiej tak i w Wielkiej Brytanii osiągnięcie pewnej kwoty dochodów nie zobowiązuje do płacenia podatku dochodowego. Stawki te zmieniają się praktycznie z każdym rokiem podatkowym i związane są z kilkoma czynnikami takimi jak na przykład inflacja.
Poniżej przedstawiam zestawienie lat podatkowych oraz kwot zwolnionych z podatku:

2006-2007 5 225 GBP
2007-2008 6 035 GBP
2008-2009 6 475 GBP
2010-2011 6 475 GBP
2011-2012 7 475 GBP

W praktyce oznacza to tyle, że jeśli Twój zsumowany dochód z każdego miejsca pracy w ciągu 1 roku podatkowego nie przekroczy wymienionych powyżej kwot nie musisz płacić podatku dochodowego. W przypadku, w którym Twój pracodawca odprowadzał za Ciebie składki możesz odzyskać całościowy zwrot podatku z Anglii.

W przypadku, w którym Twoje dochody przekroczyły wspomniane wyżej kwoty wolne od podatku możesz starać się jedynie o częściowy zwrot podatku. Przybliżoną kwotę zwrotu podatku za bieżący rok podatkowy 2011/12 możesz obliczyć korzystając z tych informacji:

Kwota wolna od podatku 7 475 GBP
Dochód do 35 000 GBP kwota podatku 20%
Dochód do 150 000 GBP kwota podatku 40%
Dochód powyżej 150 000 GBP kwota podatku 50%

Przykładowo dla dochodu 40 000 GBP musisz zapłacić:

dochód do 7 475 GBP podatek 0 GBP
dochód od 7 475 GBP do 35 000 GBP podatek 5 505 GBP
dochód od 35 000 GBP do 40 000 GBP podatek 2 000 GBP

czyli łącznie musiałbyś zapłacić 7 505 GBP.

Przeczytaj również

Dla wszystkich naszych czytelników przygotowaliśmy poniżej losowe wybrane artykuły z naszego serwisu, zapraszamy do zapoznania się z nimi:

Jaką pomoc może zaoferować biuro rachunkowe oraz radca podatkowy?
W czasach kiedy bardzo ciężko o przeżycie za średnią państwową płace warto zaczerpnąć rady u radcy podatkowego lub wynająć biuro rachunkowe. Dzięki ich pomocy możemy odzyskać sporą część zapłaconego urzędowi skarbowemu podatków. Odliczyć podatek możemy miedzy innymi za ulgi z tytułów: rehabilitacji, prorodzinna, użytkowania internetu, bilety okresowe, straty, nowe technologie, podatek zagraniczny oraz z darowizn takich jak: darowizny na krew, kult religijny, pożytek publiczny, kościół.

Jaki jest czas oczekiwania na zwrot podatku z Anglii?
W przypadku kiedy do brytyjskiego urzędu skarbowego Inland Revenue trafi pełen komplet dokumentów a więc: - wszystkie wymagane dokumenty pobrane ze strony urzędu, - zaświadczenia dotyczące osiągniętych w Wielkiej Brytanii dochodów(P45 lub P60) od każdego pracodawcy urząd skarbowy daje sobie od 4 do 8 tygodni czasu na dokonanie rozliczenia, jednak

Abolicja podatkowa
Abolicja podatkowa wprowadza znaczną ulgę podatkową dla osób osiągających dochody zagraniczne opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych od ustawy z 6 sierpnia 2008r. Dzięki umowom międzynarodowym w sprawie zapobiegania płacenia przez osoby fizyczne pracujące poza granicami swojego ojczystego kraju podwójnego podatku występują dwie zasady opodatkowania dochodów zagranicznych: wyłączenia z progresją oraz odliczenia proporcjonalnego. a ostatnia zasada zobowiązuje podatników do zapłaty podatku dochodowego od dochodów zagranicznych w Polsce.

Ulga podatkowa a zwrot podatku.
Ulgą podatkową nazywamy ulgi za zapłacony podatek, który odliczamy w zeznaniu podatkowym rocznym, dzięki temu możemy dostać zapłacony podatek a odpisane od niego ulgi w postaci zwrotu podatku z tytułu ulg podatkowych. Ulgi za które możemy otrzymać między innymi z tytułów: ulga rehabilitacyjna, ulga internetowa, ulga budowlana, ulga prorodzinna oraz możemy także odliczyć podatek za darowizny dzięki otrzymamy zwrot podatku przy rocznym rozliczeniu podatku. Darowizny są miedzy innymi na : pożytek publiczny, krew kult religijny, kościół.

Zwrot podatku a rozwód
Oboje współmałżonków może rozliczać się osobno z zwrotu podatku miedzy innymi przy ulgach z tytułów ulgi o internet, ulgi na na materiały budowlane, ulga prorodzinna itp. Jednak gdy w rodzinne wchodzi konflikt i małżeństwo się rozpada wiele spraw związanych z zwrotem podatku z tytułu rozmaitych ulg podatkowych komplikuje się. Między innymi zwrot podatku z tytułu ulgi prorodzinnej ulega sporym zmianom. Ulga prorodzinna obejmuje każde dziecko dla osoby która posiada nad nim prawa rodzicielskie przydzielone przez sąd rodzinny.